هر دانشجوی دکتری برای گرفتن مدرک خود از هر دانشگاهی در سراسر جهان باید یک رسا له دکتری نوشته و از آن در حضور استاد راهنما، استاد مشاور (در صورت وجود) و داوران طی جلسه‌ای دفاع کند. مهم‌ترین بخش در هر پایان نامه‌ای، عنوان آن است. در واقع عنوان رساله دکتری نمایان‌گر محتوای اصلی پایان نامه است.

عنوان رساله دکتری باید دقیقا نشان دهد که چه چیزی در متن و محتوای پایان نامه مورد بحث قرار گرفته شده است. همچنین تیتر رساله دکتری باید طوری انتخاب شود که خواننده متقاعد شود که مطالب بیان شده در پایان نامه ارزش خواندن دارد.

علاوه‌ براین وقتی که محققان و دانشجویان دیگر در سایت‎ها علمی به دنبال مقالات و پایان نامه‌های مرتبط با علاقه و کار علمی خود هستند، اکثراً از روی عنوان مقاله و پایان نامه تصمیم می‌گیرند که بقیه بخش‌های آن مطلب را مطالعه کنند و یا آن را کنار بگذارند.

بنابراین انتخاب عنوانی مناسب برای رساله دکتری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در این مطلب توضیحاتی در مورد عنوان رساله دکتری و چگونگی انتخاب آن ارائه شده است.

عنوان رساله دکتری چیست؟

عنوان رساله دکتری خلاصه‌ای از ایده اصلی تحقیق و پژوهش بیان شده در پایان نامه است. این عنوان باید شامل متغیرهای تحقیق و رابطه بین آن‌ها باشد.

همچنین عنوان پایان نامه باید اصلی‌ترین و مهم‌ترین سوال تحقیق را نشان داده و نباید بیان کننده یک قضاوت و عقیده شخصی باشد. عنوان پایان نامه می‌تواند یک سوال، جمله و یا یک عبارت بلند باشد.

در حالی که در عنوان چند کلمه نوشته می‌شود، اما دقت کنید که این چند عبارت کنار هم باید طوری انتخاب شود که یک توصیف جامع و کامل از محتوای پایان نامه ارائه دهد.

طول عنوان رساله دکتری

به‌ طور متوسط 10 تا 15 کلمه برای عنوان پایان نامه توصیه می‌شود، اما تعداد دقیق کلمات در منابع معتبر ذکر نشده است.

اما توجه کنید که شما باید متغیرها و کلمات کلیدی را در عنوان ذکر کرده و توضیح دهید که چگونه می‌خواهید در مورد آن‌ها تحقیق انجام دهید.

نمونه‌ای از عنوان رساله

عنوان پایان نامه خود را مانند زیر بنویسید:

رابطه بین —–، —– و ——. (پر کردن سطوح با متغیرها)

مطالعه تطبیقی ——- و ——– .

و غیره.

موضوع رساله دکتری

انتخاب موضوع رساله برای دانشجویان دکتری، انتخابی سرنوشت‌ساز است؛ چرا که تعیین کننده فیلد کاری دانشجو بعد از فارغ التحصیلی و در بازار کار است.