یکی از مسائل مهمی که همواره دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با آن مواجه هستند، انتخاب موضوع یا عنوان خوب برای پایان نامه است.

از آنجایی که نوشتن بخش‌های مختلف پایان نامه، نیاز به کار و توجه ویژه‌ای دارد به همین دلیل اغلب دانشجویان به اندازه سایر بخش‌های پایان نامه، به نحوه نگارش و انتخاب موضوع و عنو ان پایان نامه خود توجه نکرده و این بخش از پایان نامه را معمولاً نادیده می‌گیرند.

برای این که انتخاب عنوا ن پایان نامه راحت‌تر باشد، بهتر است نخست بدانید که عنوان هر پایان نامه در هر رشته‌ای باید شامل چه بخش‌هایی باشد که در ادامه این بخش‌ها را بیان کرده و توضیح می‌دهیم.

1. محدوده مطالعه شما

موضوع پایان نامه شما باید به طور مستقیم نشان دهنده رشته تحصیلی شما باشد. هدف اصلی از نگارش پایان نامه این است که دانشجو در مورد یک موضوع خاص در حوزه مطالعاتی و رشته تحصیلش، تحقیقات عمیق‌تری را انجام دهد. عنوان پایان نامه باید طوری انتخاب شود که خواننده از روی تیتر پایان نامه، حوزه مطالعاتی و رشته تحصیلی شما را تشخیص دهد.

2. تمرکز اصلی محتوای پایان نامه

نخست شما باید یک حوزه مطالعاتی در رشته تحصیلی خود انتخاب کرده و سپس زمینه‌ای را که به آن علاقه‌مند هستید، محدودتر کنید. با این کار شما می‌توانید تمام نکات مهم مربوط به موضوع انتخابی را به طور دقیق و واضح بیان کرده و از ذکر اطلاعات غیرمرتبط اجتناب کنید. همچنین عنوا ن باید نشان دهنده تمرکز اصلی محتوا پایان نامه و موضع شما در مورد موضوع انتخابی‌تان باشد.

3. نتایج پایان نامه

در طول فرآیند نگارش پایان نامه، شما تحقیقاتی را انجام خواهید داد؛ همچنین ممکن است لازم باشد تا آزمایشی را طراحی و انجام دهید. شما باید خلاصه‌ای از نتایج تحقیقات و آزمایش‌ها خود را در عنوان پایان نامه ذکر کنید تا موضوع پایان نامه توجه خواننده را به خود جلب کند.

شما می‌توانید از عبارت‌هایی مانند “مطالعه”، “بررسی” و یا “آنالیز” در عنوان پایان نامه خود استفاده کنید. این عبارت‌ها، چنین تصویری را در ذهن خواننده ایجاد می‌کند که شما موضوع را بررسی کرده‌اید و همین امر می‌تواند خواننده را ترغیب به خواندن پایان نامه کند.

با در نظر گرفتن موارد بیان شده، شما می‌توانید یک عنوان مناسب برای پایان نامه خود انتخاب کنید.